एक किलो चियाको मूल्य ९९ हजार ९ सय ९९


Bazar Dainik
2 March, 2022 8:03 pm

फागुन १८ (एजेन्सी) । सोमबार असमको गुवाहाटीमा रहेको चिया लिलामी केन्द्रमा गोल्डेन पर्ल चिया पातहरूको विक्रीमा नयाँ रेकर्डको मूल्यमा बिड गरिएको छ । असम चिया व्यापारीहरूले असमको डिब्रगढबाट यो विशेष चिया पातको एक किलोको प्याकको लागि ९९ हजार ९ सय ९९ रुपैयाँ भारुमा लिलामीमा राखिएको थियो । दुई महिनामा दोस्रो पटक कम्पनीको एक किलो चियापत्ती ९९ हजार ९९९ रुपैयाँ भारुमा बिक्री भएको छ । यसअघि सन् २०२१ को डिसेम्बरमा गोल्डेन बटरफ्लाइ टि लीफ (मनोहरी गोल्ड टी) पनि सोही दरमा खरिद गरिएको थियो ।

गोल्डेन पर्ल चिया असमको डिब्रगढ जिल्लाको नाहोरचुकबारी कारखानामा तयार गरिएको हुन्छ । गुवाहाटीमा भएको लिलामीमा धेरै ठूला चिया कम्पनीहरूले भाग लिएका थिए तर गोल्डेन पर्ल चियालाई उत्कृष्ट मानिएको थियो र खरिदकर्ताहरूले यसको लागि सबैभन्दा बढी बोली लगाएका थिए । गोल्डेन पर्ल चिया बिक्री नम्बर–७ र लट–५००१ मा लिलामीमा प्रस्ताव गरिएको थियो ।

बटरफ्लाइ टीको मूल्य पनि ९९ हजार ९९९ रुपैयाँ छ । खरिदकर्ताले एक किलो चिया मात्र पाउनेछन् । यति महँगो बोली पाएपछि अब गोल्डेन पर्ल टी सोही मुल्यमा बिक्छ तर त्यस्तो होइन । वास्तवमा यो बोली यो चियाको मात्र एक किलोग्रामको लागि लगाइएको थियो । यसलाई किन्ने असम चिया व्यापारीहरू असमको उच्च विशेषता चियाको सबैभन्दा ठूलो खरिदकर्ताको रूपमा चिनिन्छन् ।

बजारमा मनोहरी सुनको चियाको उच्च माग छ । गोल्डेन पर्ल टी उत्पादन गर्ने कम्पनी सन् २०१८ मा सुरु भएको थियो । यसका मालिकहरू मूलतः सुन व्यापारी हुन् । असमका साना चिया उत्पादकहरूलाई उचित मूल्य उपलब्ध गराउन यो कम्पनी गठन गरिएको उनको भनाइ छ ।

सन् २०१९ मा गोल्डेन निडल टी ७५ हजार रुपैयाँमा बिक्री भएको थियो । सन् २०१९ मा गोल्डेन निडल टी ७५ हजार रुपैयाँमा बिक्री भएको थियो । पछिल्लो चिया लिलामीको बारेमा कुरा गर्दा, डिसेम्बर १४, २०२१ मा गोल्डेन बटरफ्लाइ टीले पनि पहिलो पटक कम्पनीको चियाको मूल्य ९९ हजार ९ सय ९९ रुपैयाँ भारु छोएर कीर्तिमान बनाएको थियो । यो मनोहरी गोल्ड टीको ब्रान्ड नामबाट बिक्री भइरहेको छ । यसलाई बेच्ने कम्पनीले बोलीमा प्राप्त भएको सम्पूर्ण रकम असम राहत कोषमा दान गरेको थियो ।

सन् २०१९ मा गोल्डेन निडल चिया पात ७५ हजार रुपैयाँ भारुमा बिक्री भएको थियो । त्यतिबेला पनि सुनको चिया लिलामीमा मनोहरिले भाग लिएका थियो । त्यसबेला त्यसको मूल्य ५० हजार मात्रै तोकिएको थियो । यसपछि सन् २०२१ को डिसेम्बरमा फेरि सुन्दर सुनको चियाको बोली लाग्दा यसको मूल्य ५० हजारबाट बढेर ९९ हजार ९ सय ९९ पुगेको थियो । सो चिया थोक व्यापारी सौरभ टि ट्रेडर्सले किनेका हुन् । बजारमा पनि यो चियाको माग धेरै थियो । अहिले यी चियापत्तीको मूल्य र माग दुवै उच्च छ ।

चिया पात बिडिङ गरिन्छ ताकि उच्च गुणस्तरको चिया पातहरू सही खरिदकर्तामा पुग्न सकून् । यसका लागि विश्वभर चिया लिलामी केन्द्रहरू खोलिएका छन्, जहाँ कम्पनीहरूले आफ्नै हातले बनाएको चिया पातको नमूना पठाउँछन् । सबै कम्पनीका नमूनाहरू एउटै तापक्रम, परिमाणका आधारमा परिक्षण गरी उत्कृष्ट चिया घोषणा गरिन्छ । जसको लागि आधार मूल्यमा बोलकबोल लगाइन्छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्